Ez a téma már felmerült egyszer, csak akkor kiderült, hogy a fotó, ami a kérdéses AMD-65-öt ("automata módosított deszantfegyver", a Fegyver- és Gépgyár Gázkészülékgyár műve) ábrázolja, nem Szíriában, hanem a libanoni Tripoliban készült. Most előkerült két újabb fotó, ezekről pedig nem kétséges, hogy Szíriában készültek.
Nem világos, hogy itt pontosan mi a sztori, de úgy tűnik, hogy ez egy japán turista, aki Szíria Idlib nevű tartományában felkereste az ISIS nevű Al Kaida-csoportot. Az ISIS magyarul azt jelenti, Iraki és Szíriai Iszlám Állam (arabul [angol átírással] Dawlat al-ʾIslāmiyya fi al-'Iraq wa-l-Sham), és ez jelenleg a legradikálisabb szíriai iszlámista csoport. Tömeges emberrablásokkal hozták összefüggésbe (így rivális szervezetek vezetőinek és nyugati újságírók elrablásával), és a Human Rights Watch legutóbbi jelentése szerint az ISIS-nek benne volt a keze az Észak-Latakia tartomány alawita falvaiban elkövetett tömeggyilkosságban is. A fotó a japán turista twitter accountjáról került elő, és azóta lecsapott rá egy csomó fegyverelemző, köztük C. J. Chivers a New York Timestól (történetesen az AMD egyik kritikusa).
A másik fotó:
Ez a férfi a Líva Abu Fadl al Abbasz nevű síita milícia tagja. Ez a csoport a kormány oldalán harcol a szíriai polgárháborúban, és kisebb részben helyi síitákból, nagyobb részben külföldön (főként Irak és Libanon síita területein) toborzottakból áll. A csoport minden bizonnyal élvezi a libanoni Hezbollah, Irán és iraki síita milíciák támogatását is, Youtube-videói alapján szervezett és jól felszerelt csoportnak tűnik. Itt olvashatunk róla többet. (Ez az oldal egyébként tévesen bolgár fegyverként azonosítja az AMD-65-öt, bár lehet, hogy ezt azóta már kijavította a szerző).
Hogy került ezekhez a csoportokhoz a fegyver? A rövid válasz az, hogy nem tudni. Az AMD-65-öt már évtizedek óta nem gyártják, a FÉG megszűnt, valódi fegyverexport nincs. Az utolsó igazán nagy szállítmány Afganisztánba ment, az ottani rendőrségnek, néhány évvel ezelőtt, elfekvő készletekből, amerikai közvetítéssel. A Wikipedia szerint a következő országok használják az AMD-65-öt: Afganisztán, Angola, Grúzia, Horvátország, Jemen, Kuba, Libanon, Laosz, Mozambik, Palesztin Hatóság, Panama, Szíria, Szudán, Szomália, Szomáliföld, Vietnam, Zimbabwe. Hogy ez a lista mennyire megbízható, nem tudom. Megkérdeztem a HM-et, várok a válaszra.
Annyi biztos, hogy az ilyen kézifegyverek nyomonkövetésével mindig rendkívül óvatosan kell bánni, mert egyrészt iszonyú mennyiséget gyártottak belőlük, másrészt óriási ellenőrizetlen feketepiac létezik, tehát gyakorlatilag bárhonnan bárhova eljuthatnak; egy, a szíriai polgárháborúhoz hasonló konfliktus pedig természetszerűleg vonzza a fegyvereket.
Az AMD-ről magáról annyit, hogy a mai napig népszerű, érdekes módon főleg Amerikában, ahol kapható a boltokban félautomata verzióban. Jól néz ki, könnyű, kényelmes, bár arról megoszlanak a vélemények, hogy valódi háborús felhasználásra mennyire alkalmas: a normál AK rendszerű karabélyoknál rövidebb a csöve, vagyis viszonylag pontatlan, és állítólag gyorsan túl is melegszik. A FÉG inkább kisebb deszantegységeknek, harcjárművek kezelőszemélyzetének és a Munkásőrségnek szánta, ennek ellenére a Néphadsereg szélesebb körben is használta. Részletes műszaki leírása és használati utasítása itt található.